پروژه های معماری

طراحی نقشه های فاز یک و دو ساختمانی

campe eskan 6

نقشه های فاز یک :

پس از تکمیل گزینه ی نهایی و قطعی کردن طرح ساختمان نقشه های ساختمان را به طور دقیق با مقیاس ۱:۵۰ یا ۱:۱۰۰ ترسیم می کنند . به این نقشه ها که ویژگی های معماری ساختمان از جمله نحوه ی استقرار کیفیت و روابط فضاها مشخصات نماهای ساختمان را نشان می دهد که اصطلاحأنقشه های فاز یک معماری می گویند .از این نقشه ها می توان برای معرفی ساختمان به کارفرما و استفاده کننده ها و اخذ نظر آنها استفاده کرد. امکانات مربوط به اجرای سازه و تأسیسات ساختمان را ارزیابی نمود و هزینه و زمان اجرای پروژه را برآورد کرد.نقشه های فاز یک چون مبنای قضاوت ارزیابی و تصمیم گیری کارفرمایان و استفاده کنندگان و سرمایه گذاران هستند  دقت در کیفیت ترسیمات و ارائه ی درست طرح اهمیت پیدا می کند .با توجه به این که درک نقشه های فنی برای همگان مقدور نیست با استفاده از ماکت و ترسیمات سه بعدی و بهره گیری از امکانات رنگ و سایه روشن ، پروژه باید به نحوه ملموس و قابل درکی معرفی شود.  ترسیم،ارائه دقیق و زیبای طرح و حتی ساخت ماکت،علاوه بر تفهیم طرح به دیگران،به طراح کمک  می کند کمبودهای احتمالی طرح را تشخیص داده ، در مراحل بعد ، آنها را رفع نماید .  از این رو ، سرنوشت هر طرحی ، به نحوه ی ترسیم و ارائه ی آن بستگی پیدا می کند. در ارائه ی نقشه های فاز یک معماری ، معمولأ برای ایجاد حس عمق در پلان ، داخل دیوارها را پررنگ نموده ، برای قابل درک تر شدن فضاها ، مبلمان فضاها را ترسیم می کنند .

نقشه های فاز دو :

نقشه های فاز یک ساختمان فاقد دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان است . برای مثال ، در آن نوع فونداسیون ها ، ابعاد ستون ها ، مسیر لوله ها ، جنس دیوارها ، مصالح کف سازی ، جنس و جزئیات درها و پنجره ها ، محل استقرار لامپ ها و … مشخص نیستند . به همین دلیل ،  برای اجرای هر ساختمان با استفاده از نقشه های فاز یک ، نقشه های اجرایی ( فاز دو ) آن را تهیه می کنند .نقشه های فاز دو ساختمان شامل مواردی از قبیل : نقشه های فاز دو معماری، نقشه های فاز دو سازه، نقشه تاسیسات مکانیکی و نقشه تاسیسات الکتریکی می باشد.

گروه طراحی و معماری تازنگ با در اختیار داشتن مهندسین و متخصصین برتر خود در شاخه های معماری، شهرسازی، عمرانی و تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی تاکنون بالغ بر چندین پروژه فاز یک و دو ساختمانی را در زمینه های مسکونی، تجاری، اداری و … با موفقیت هرچه تمام تر به اتمام رسانده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *