پرسش های متداول مستند سازی

پرسش هایی در مورد عکاسی 360 درجه

عکاسی 360 درجه 1

ساخت یک عکس پانوراما 360×180 درجه آسان نیست، بایستی یک نرم افزار قوی برای استیک نمودن و چسباندن عکسها به یکدیگرداشت و برخی تجهیزات ویژه (مانند لنزهای فیش آی سه پایه مخصوص و پانو هد) تهیه نموده و با دانش عکاسی آشنا بوده و اطلاعات فنی محاسباتی از موضوع و دوربین عکاسی دانست. برای انجام این کار لازم است تجربه کسب کرده باشید زیرا شرایط عکسبرداری در مکانهای مختلف متفاوت است. اگراز لنزهای وایدویا لنزهای زوم یا لنزهایی با زاویه دید نرمال چشم انسان 18-55 یا 18-200 با 8-16 یا از دوربینهای نیمه حرفه ای Apsc sizeبرای چنین کاری استفاده کنید، بایستی عکسهای زیادی برای ساخت پانوراما ی کروی 360×180 بگیرید. چون میدان دید لنزهای نرمال محدود است، کار روی اینگونه عکس هاعلاوه بر اینکه زمان زیادی میگیرد آن را بسیار پیچیده نیز می کند. و اگر در حین عکاسی یکی از عکسها با تغیر و جابجائیی سه پایه همراه باشد که دیگر وامصیبت است و از طرفی حجم فایل بسیار بالا و پردازش سنگین خواهد بودبایستی حداقل عکس با کیفیت و رزولوشن و رنگ وشارپنس و کنتراست متعادل باشد.(توصیه عکاسی با فرمت RAW و برای نتیجه خوب بصورت HDRI

چطور ما می توانیم حداقل عکس را برای ساخت تصاویر پانوراما بگیریم.؟راه حل این کار استفاده از لنزهای فیش آی در دوربینهای حرفه ای فول فریم می باشد. لنزهای فیش آی زاویه دید بسیار گسترده ای دارد و دارای 120تا180 درجه زاویه دید روی خط قطر می باشد. در این روش تنها 6 الی 8 فریم عکس لازم است .

امروزه در اکثر دوربینهای خانگی عکاسی بصورت پانوراما به ویژگیهای دوربینها اضافه شده است برخی از گوشی های جدید آیفون دارای لنزهای واید برای ثبت تصاویر 360 درجه کروی هستند اما در اکثر اینگونه پانوراما ها فضای پائین و بالا وجود ندارد ویک پانورامای کامل 360×180 درجه نیست.برای عکاسی با چنین دوربینها و دوربینهای خانگی سه پایه های مخصوصی حتی بصورت اتوماتیک وجود دارد که دوربین خانگی را بر روی آن نصب کرده و دستگاه توسط لپ تاب با گردشهایی که توسط کاربر تعریف می شود می چرخد و عکس میگیرد .سپس عکسهای گرفته شده به همدیگر دوخت و دوز میگردد تا در نهایت عکسی 360 درجه کامل ایجاد شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *